Helyzetjelentés a vidéki lakáspiacról: a tanulók vásárolják a legnagyobb lakásokat

Helyzetjelentés a vidéki lakáspiacról: a tanulók vásárolják a legnagyobb lakásokat

Azok után, hogy megnéztük, a fővárosban kik, mennyiért és milyen céllal vásárolnak lakást, ideje vetni egy pillantást a vidéki lakáspiacra is, hiszen az élet nem csak a fővárosban zajlik. A Duna House Barométere szerint az ingatlanpiac a tranzakciószámokat tekintve növekedni tudott az előző hónaphoz képest és ez a vidéki aktivitásban is meglátszott. Az adatokat böngészve a legérdekesebb adat talán az, hogy vidéken a tanulók vásárolják átlagosan a legnagyobb alapterületű lakásokat.

Csökken az olló vidék és Budapest között: felrobbant a vidéki városok lakáspiaca

Csökken az olló vidék és Budapest között: felrobbant a vidéki városok lakáspiaca

Mint ahogy azt hét közben megírtuk, elkezdett zárulni az olló a budapesti és a vidéki lakásárak között. 2020 és 2021 második negyedéve között országos szinten a lakásárak drágulása 13,2%-ra gyorsult, területileg azonban differenciáltabb a helyzet: Budapesten 9,1, a vidéki városokban átlagosan 18,2%-os volt az áremelkedés üteme - derül ki az MNB lakáspiaci Jelentéséből. A helyzet persze vidéken is sokkal heterogénebb, így érdemes lehet kicsit mögékukkantani annak a közel 20%-os áremelkedésnek.

Nincs drága lakás, jó fizetés mellett - Mutatjuk, hol a legkönnyebb és a legnehezebb lakáshoz jutni

Nincs drága lakás, jó fizetés mellett - Mutatjuk, hol a legkönnyebb és a legnehezebb lakáshoz jutni

Örök igazság, hogy a drágább ingatlanárak miatt a nagyvárosokban élőknek hosszabb ideig kell spórolniuk egy lakásra, még, ha a fizetések magasabbak is, mint az ország egy elmaradottabb részén. A Takarék Index elemzése szerint míg több megyében, például Nógrádban, Hevesben, Békésben, három-öt évi nettó átlagbérből lehet venni egy 60 négyzetméteres lakást, addig a fővárosban átlagosan több mint 11 évi kereset lehet ehhez szükséges. Az is sokat számít, hogy valaki milyen szektorban dolgozik, a villamosenergia-, illetve gázellátáshoz köthető állások sok megyeszékhelyen a legjobban fizető területnek számítanak.

Budapestről az agglomerációba költöznél? - Ezen a részen a városi lakásod ára édeskevés

Budapestről az agglomerációba költöznél? - Ezen a részen a városi lakásod ára édeskevés

Egy 4 részes cikksorozat keretében néztük meg, hogy egy átlagos budapesti lakás árából, mely Pest megyei településre lehetne kiköltözni. Elsőként a főváros nyugati oldalán fekvő városokat és községeket vettük sorra, amelyek a Budakeszi és Pilisvörösvári járások településeit jelentették. A Budapesttől nyugatra fekvő településekre egy biztosan igaz: elnézve a 2020-as átlagárakat, majdhogynem két átlagos fővárosi lakás árát kellene beáldozni a kiköltözésért cserébe.

Nagy a szakadék az országos és a fővárosi lakáspiac között

Elkészült a legújabb Lakáspiaci Riport, amely a vidéken épülő új lakóprojekteket összesíti. A vidéki térségekben Budapesthez képest mintegy 100 darabbal több, legalább 10 lakást tartalmazó új építésű projekt van jelenleg értékesítés alatt, ezekben mintegy 16 400 lakást építenek, ami 10 ezerrel kevesebb a fővárosban épülő ilyen jellegű új lakások számánál. A vidéki és a fővárosi piac között az árszintekben sem mondható elenyészőnek a különbség, az átlagos lakásárakban közel 20 milliós az eltérés, természetesen a főváros javára. Vannak olyan területek az országban, ahol átlagon felüli az új építések száma, van viszont olyan megye is, ahol egyáltalán nincs, vagy csupán 3 olyan fejlesztésről lehet tudni, ahol legalább 10 lakást építenek a társasházban - derül ki az Eltinga elemzéséből.

Aki tud lakást vesz: az áremelkedés sem szab határt a vásárlási kedvnek

Úgy tűnik az emelkedő ingatlanárak sem szabnak határt a kereslet növekedésének, az első negyedévben országosan 58 százalékkal nőtt az egy eladó lakóingatlanra jutó érdeklődések száma. Kifejezetten nagy volt Komárom-Esztergom, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyében a lakáspiaci érdeklődés - szerepel az ingatlan.com elemzésében.

Nyomor és elképesztő gazdagság együtt - A vidéki lakáspiac szélsőségei

Budapest és Pest megye után a vidéki lakáspiacon is megnézte az Otthon Centrum, hogy milyen alapterületekhez, milyen lakásárak társultak a 2018-as tranzakciói során. A szélsőségek ebben az esetben is megmutatkoztak, a néhány milliós házak mellett százmillió feletti vételáron is kötöttek tranzakciót.

Budapestre költöznél? Sírva fakadsz, ha meglátod ezeket a számokat

Az elmúlt években a lakásárak emelkedése és növekvő kereslet jellemezte az ingatlanpiacot, ezért a lakásvásárlók is egyre nehezebb helyzetbe kerültek. Különösen azok a vásárlók, akik a vidéki lakásukat értékesítve szeretnének Budapestre költözni. Arra voltunk kíváncsiak, hogy egy jobb munkalehetőség miatt, a különböző megyékből megéri-e, vagy egyáltalán lehetséges-e Budapestre költözni.

Érdekel, miért nem érnek semmit vidéken a lakások?

Az országban óriási különbségeket találunk a lakásárak között, Budapesten közel 9-szerese az átlagár a legolcsóbbnak számító, Észak-Alföld községeiben elkértnek, vagyis míg utóbbi esetében egy 60 négyzetméteres ingatlan 2,5 millió forint alatt is megvehetünk, a fővárosban több mint 20 millió forintot kell érte fizetni. 2007-ben a különbség ennél sokkal kisebb volt, mindössze 5,76-szoros, vagyis az elmúlt években jelentősen nőtt a szakadék. A jövőben pedig az árolló tovább nyílhat, az ország egyes részein az ingatlanok teljesen elveszíthetik értéküket.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egyetlen ábra, ami megmutatja, mekkora valójában az orosz hadsereg friss területhódítása
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.